متن کامل خبر


 
صعود تیم دانشجویان دانشگاه تربیت مدرس به قلل کوه سهند

خلاصه خبر: تیم کوهنوردی انجمن دانشجویی، با شرکت 14 نفر از دانشجویان دانشگاه به قلل کوه سهند صعود کردند.

این برنامه به مدت سه روز از 28 تا 30 تیرماه در راستای گسترش فرهنگ ورزش های همگانی به ویژه ورزش کوهنوردی و با حمایت دکتر رستگار مدیر مرکز تربیت بدنی و تلاش و پیگیری ابراهیم فلاح کارشناس این مرکز، ناصر فریاد دبیر تیم انجمن کوهنوردی دانشگاه و نصیر علیزاده مربی این تیم برگزار گردید.
قلل سهند در جنوب شهر تبریز در استان آذربایجان شرقی با ارتفاع 3750 متر از سطح دریا واقع شده و مخروطی بسیار پهن و گسترده از توف ها و خاکستر های فوران تشکیل گردیده و بر اثر آب های جاری دره های تنگی در آنها ایجاد شده است. این رشته‌کوه دارای ۱۷ قله با ارتفاع بیش از ۳۰۰۰ متر است که بلندترین قله آن، قله کمال 3750 متر ارتفاع دارد. سهند در زمره کوه‌های رشته کوه‌های البرز است که در شمال مراغه و از غرب به شرق کشیده شده. سهند و جام دو قله به هم چسبیده این رشته کوه می‌باشند. رشته‌کوه سهند به دلیل انبوهی گیاهان، چمن‌زارها، گلزارها و مراتع در آن به عروس کوه‌های ایران مشهورشده‌است. کمال، جام، سهند، سلطان، دمیرلی، آغ‌داغ، موتال داغی، شیر داغی، حرم داغی، گیرو داغی، آتاشان و درویش از مهم‌ترین قلل رشته‌کوه سهند محسوب می‌شوند.
کوهستان سهند بعد از سبلان یکی از بزرگترین و مهمترین برجستگی‌های آذربایجان و از معروفترین کوه‌های آتشفشان و خاموش ایران است.

1 مرداد 1397 / تعداد نمایش : 989