متن کامل خبر


 
جایگاه دانشگاه تربیت مدرس در رتبه بندی لایدن ارتقاء یافت

خلاصه خبر: بر اساس جدیدترین نتایج منتشر شده ی نظام رتبه‌بندی لایدن (رتبه بندی در سال 2018) دانشگاه تربیت مدرس با کسب رتبه 404 جایگاه خود را در این فهرست معتبر جهانی ارتقاء داده است.

بر اساس اعلام سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام( ISC) در نظام رتبه‌بندی لایدن 2018، تعداد ۲۳ دانشگاه از ایران در جمع ۹۳۸ دانشگاه برتر جهان قرار گرفتند. این در حالی است که در سال ۲۰۱۷ این تعداد برابر با ۱۸ دانشگاه بوده و این حاکی از آن است که هر ساله عملکرد دانشگاه‌های کشور در حال رشد بوده است.
بر پایه ی آخرین نتایج رتبه بندی دانشگاه های برتر جهان (لایدن 2018) ، دانشگاه تربیت مدرس با کسب رتبه 404 جایگاه خود را در این نظام رتبه بندی ارتقاء داد. دانشگاه تربیت مدرس در سال 2017 دارای رتبه 408 و در سال 2016 نیز دارای رتبه 412 بوده است.
لایدن یکی از نظام های معتبر ارزیابی دانشگاهی است که هر ساله دانشگاه‌های برتر جهان را بر اساس شاخص های معتبر علم سنجی مورد ارزیابی و رتبه‌بندی قرار می دهد. در سال ۲۰۱۸، دانشگاه‌های جهان در ۹ شاخص در قالب دو معیار کلی مرجعیت علمی و دیپلماسی علمی در لایدن مورد رتبه‌بندی قرار گرفتند. این ارزیابی ها از تولیدات علمی دانشگاه‌ها در سال های ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۶ از پایگاه اطلاعاتی Web of Science استفاده کرده است.
معیار مرجعیت علمی (تاثیر علمی) از شاخص‌هایی چون مقالات یک درصد برتر، مقالات ۵ درصد برتر، مقالات ۱۰ درصد برتر و مقالات ۵۰ درصد برتر بهره گرفته است.
معیار دیپلماسی علمی نیز از شاخص هایی چون همکاری علمی، همکاری بین‌المللی، همکاری صنعتی، همکاری علمی با فاصله جغرافیایی کمتر از ۱۰۰ کیلومتر و همکاری علمی با فاصله جغرافیایی بیشتر از ۵۰۰۰ کیلومتر استفاده کرده است.
گفتنی است ایران با 23 دانشگاه در میان کشورهای اسلامی همچون سال های گذشته ، رتبه نخست را به لحاظ تعداد دانشگاه برتر در اختیار خود دارد. در رتبه‌بندی ۲۰۱۸ لایدن، کشور ترکیه دارای ۱۹ دانشگاه، مالزی دارای پنج و عربستان دارای چهار دانشگاه بوده‌اند.

29 اردیبهشت 1397 / تعداد نمایش : 1478