متن کامل خبر


 
چهارمین "همایش ملی اعجاز قرآن کریم" برگزار شد

خلاصه خبر: چهارمین "همایش ملی اعجاز قرآن کریم" پنجم اردیبهشت ماه با حضور دکتر احمدی رئیس دانشگاه، دکتر طالب پور رئیس پژوهشکده اعجاز قرآن دانشگاه شهید بهشتی و جمعی از اساتید، اندیشمندان و علاقمندان این حوزه در سالن اجتماعات شهید چمران برگزار شد.

در مراسم افتتاحیه این همایش دکتر علی یزدیان رئیس چهارمین همایش ملی اعجاز قرآن کریم و عضو هیأت علمی دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر دانشگاه، از کتاب قرآن به عنوان سند هدایت گر بشریت نام برد و گفت: در این دوران که قرآن کریم این سرمایه عظیم بشریت، مهجور مانده است و در حالی که می توان از آن به عنوان کتاب هدایت گر بهره برد و برای حل معضلات و آسیب های انسان امروزی از آن استفاده کرد، موضوع اعجاز قرآن بسیار مورد توجه پژوهشگران قرار گرفته است.
وی خاطر نشان کرد: قدمت اعجاز قرآن، به همان زمان ظهور آن برمی گردد. در آن دوران بیشتر بحث اعجاز ادبی مطرح بود اما با گسترش علم و کشفیات علمی که با سرعت بسیاری در جریان است، حجم زیادی از آثار اعجاز علمی قرآن معرفی و مورد تحقیق پژوهشگران قرار گرفت.
رئیس انجمن علمی اعجاز قرآن ایران در خصوص اهداف این انجمن اظهار داشت: انجمن علمی اعجاز قرآن ایران از سال 1388 با هدف توسعه فعالیت های تحقیقی میان رشته ای ایجاد شد و فرصت مناسبتی برای متخصصین رشته های مختلف علاقمند پژوهش در قرآن فراهم کرد.
دکتر یزدیان اضافه کرد: انجمن علمی اعجاز قرآن ایران این همایش را هر دو سال یکبار با همکاری و مشارکت اساتید حوزه و دانشگاه برای ارائه آخرین کارهای پژوهشی در این حوزه برگزار می کند تا در نهایت قدم های بیشتری در جهت بکارگیری قرآن در زندگی بشر امروزی برداشته شود.
رئیس چهارمین همایش ملی اعجاز قرآن کریم در پایان تصریح کرد: در این همایش 76 مقاله دریافت شد که کمیته علمی متشکل از 36 نفر عضو هیأت علمی دانشگاه های تهران، شهید بهشتی، علوم پزشکی تهران، تربیت مدرس و... بررسی و 49 مقاله برای ارائه مقاله کامل تأیید شد. همچنین 12 مقاله به صورت شفاهی و 11 مقاله در قالب پوستر پذیرفته و اراده شد.
در ادامه دکتر علیرضا طالب پور رئیس پژوهشکده اعجاز قرآن دانشگاه شهید بهشتی به ارائه مقاله با عنوان روش های برون دینی برای اثبات اعجاز قرآن پرداخت و در خصوص امکان اثبات اعجاز قرآن، بیان قرآن درباره اعجاز، ابعاد مختلف اعجاز قرآن، روش های اثبات اعجاز قرآن در حوزه های علوم تجربی، علوم انسانی و ریاضیات و چالش های پیش روی اعجاز قرآن سخنرانی کرد. دکتر فرزانه روحانی به بررسی سازگاری نظریه تکامل با قرآن پرداخت و دکتر نوایی پیرامون منشأ آفرینش انسان از آب یا از خاک مقاله خود را ارائه داد.

9 اردیبهشت 1397 / تعداد نمایش : 201