متن کامل خبر


 
دانشگاه‌ها در ارائه راه‌حل مشکلات ناشی از تغییرات اقلیمی پیش‌قدم باشند

خلاصه خبر: قائم مقام وزیر علوم و رئیس مرکز هیئت های امنا و هیئت ممیزه وزارت علوم با تاکید بر جایگاه مهم و نقش اساسی دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی در حل مشکلات و معضلات مختلف جامعه ایران تصریح کرد: دانشگاه ها باید در ارائه راه حل های علمی و کارآمد برای مشکلات ناشی از تغییرات اقلیمی کشور پیش قدم باشند.

دکتر عبدالرضا باقری در مراسم نمادین کاشت درخت در پارک علم و فناوری دانشگاه تربیت مدرس در سخنانی با اشاره به اینکه تغییر اقلیم مسئله‌ای جهانی است گفت: کشور ما در یک منطقه نسبتاً خشک آب و هوایی قرار دارد و همین امر باعث می‌شود تا ما بیشتر تحت تأثیر تغییرات اقلیم قرار بگیریم.
وی در ادامه افزود: علاوه بر اینکه منطقه جغرافیایی کشور ما یک منطقه گرمسیر و خشک است عوامل دیگری نیز همچون توسعه بی رویه شهر نشینی، استفاده پیش از حد از سوخت‌های فسیلی و سایر آلودگی‌های زیست محیطی باعث می‌شود تا ما به این چالش علمی تر نگاه کنیم و دانشگاه‌های ما باید در ارائه راه حل در این خصوص پیش قدم باشند.
دکتر باقری به نقش دانشگاه‌های کشاورزی و منابع طبیعی در چالش تغییرات اقلیم اشاره و خاطرنشان کرد: رویکرد دانشگاه‌های کشاورزی و منابع طبیعی ما باید به گونه‌ای باشد که برای این چالش طرح و برنامه‌های کارسازی ارائه کنند و امروز مراسم درختکاری در این دانشگاه نشان می‌دهد که پارک علم و فناوری تربیت مدرس به این موضوع توجه خاصی دارد که این امر جای قدردانی دارد.
قائم مقام وزیر علوم افزود: در امر گسترش فضاهای سبز و درختکاری باید به این نکته توجه داشته باشیم که به علت بحران کم آبی در کشور، سعی کنیم گیاهانی را بکاریم که به آب کمتری نیاز داشته باشند و حتی گیاهان دارویی می‌تواند در این امر نقش مفیدی داشته باشد.
به منظور گرامیداشت هفته منابع طبیعی و روز درختکاری مراسم نمادین کاشت درخت در پارک علم و فناوری دانشگاه تربیت مدرس برگزار شد.
به مناسبت برگزاری کنگره ملی آموزش عالی ایران 1397 و با توجه به نیاز ملی به ترویج مفاهیم توسعه پایدار و ارزش نهادن به محیط زیست و سنت زیبای کاشت درخت، طبق روال گذشته به مناسبت هفته منابع طبیعی، مراسم نمادین کاشت درخت امروز از ساعت 9:30 تا 10 صبح (در محل پارک علم و فناوری دانشگاه واقع در اتوبان شهید بابایی جنب دانشگاه جامع امام حسین"ع") با حضور اعضای شورای دانشگاه برگزار شد.
این مراسم با حضور دکتر عبدالرضا باقری قائم مقام موزیر و رئیس مرکز هیات های امنا و هیات های ممیزه وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، جمعی از مسئولان شهرداری تهران، جمعی از شخصیت های علمی و فرهنگی آموزش عالی کشور و اعضای شورای دانشگاه برگزار گردید.

14 اسفند 1396 / تعداد نمایش : 988