متن کامل خبر


 
برگزاری نخستین سالگرد خاکسپاری شهید گمنام در دانشکده کشاورزی

خلاصه خبر: مراسم گرامیداشت اولین سالگرد خاکسپاری شهیدگمنام نهم اسفندماه در دانشکده کشاورزی برگزارشد.

مراسم گرامیداشت اولین سالگرد خاکسپاری شهیدگمنام نهم اسفندماه در دانشکده کشاورزی برگزارشد.
در این مراسم که با حضور جمع کثیری از اساتید، دانشجویان و کارکنان دانشگاه در جوار مزار این شهید گمنام برگزارشد، تعدادی از مسئولین و کارکنان دانشگاه و دیگر نهادها، سازمان ها و اداراتی که در خاکسپاری این شهید گمنام در اسفندماه سال گذشته همکاری داشتند نیز حضور داشتند.
در مراسم گرامیداشت اولین سالگرد خاکسپاری شهید گمنام دانشکده کشاورزی دکتر مجیدآقاعلیخانی، معاون دانشجویی و فرهنگی دانشکده، پس از تلاوت آیاتی از کلام ا... مجید، گزارشی اجمالی از خاکسپاری این شهیدخوشنام در دانشکده کشاورزی از ابتدا تا اولین سالگرد ارائه داد.
سپس دکتر حبیب ا... حبیبی، عضو هیئت علمی دانشگاه پیام نور و جانباز دوران دفاع مقدس، با بیان خاطراتی از دوران هشت سال دفاع مقدس همراه با شعرخوانی، یاد و خاطره ی شهدای گرانقدر دفاع مقدس را گرامی داشت.
در بخش دیگری از برنامه، حجت الاسلام فلاح رفیع، مسئول دفتر نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه، به ارائه سخنانی در زمینه ارزش های دینی و انقلابی و فضیلت های شهادت با موضوع بهره‌های معنوی جامعه از شهید و شهادت پرداخت.
وی در بخشی از سخنان خود اظهار داشت: اینکه قرآن کریم با صراحت می‌فرماید شهید زنده است و نزد خداوند روزی می‌خورد، از این زنده بودن شهیدان و روزی آنان، حتما بهره‌های گوناگون نصیب جامعه شهید داده‌، نیز می‌گردد. به هر میزان جامعه و افراد آن‌ ارتباط با شهیدان داشته باشند، بهره‌های معنوی بیشتری خواهند برد. ارتباط با شهدا به اموری چون باور به آرمان‌ها و اهداف آنها، برخورداری از روحیه ایثار و فداکاری، تلاش در مسیر تحقق آن آرمان‌ها و اهداف و نیز از طریق خیرات و مبرات و ذکر و دعا و تلاوت قرآن است.
وی در بخشی از سخنان خود تصریح کرد: امروز بعد از گذشت سالیان دراز از جنگ، جامعه ما هنوز بهره‌های معنوی خود را از ایثار و فداکاری شهیدان می‌برد. البته این بهره‌ها را با فرصت‌طلبی عده‌ای نباید یکی گرفت. منفعت‌طلبان و مال‌اندوزان اساسا" بهره‌ای از شهیدان نبرده‌اند. اما از آن سو سفره معنوی شهیدان آنقدر گسترده است که نه تنها بعد از گذشت دو دهه، که دهه‌ها و قرن‌ها جوامع بشری می‌توانند از آن بهره‌مند گردند.
دکتر فلاح‌رفیع ادامه داد: عده‌ای چشم خود را بر همه این برکات می‌بندند، می‌گویند مردم از انقلاب برگشته‌اند. این تهمت بزرگی به مردم است. حقیقت این است که مردم از انقلاب برنگشته‌اند، بلکه از انقلاب برگشته‌ها، برگشته‌اند. آنها که از سفره انقلاب به فکر کیسه‌های خود بوده‌اند و روز به روز به نارضایتی‌ها می‌افزایند وگرنه مردم پای آرمان‌های انقلاب خود همچنان ایستاده‌اند.
مسئول دفتر نهاد مقام معظم رهبری دانشگاه در بخش پایانی سخنان خود خاطرنشان ساخت: مردم از کسانی که هر روز تئوری‌های جدیدی می‌دهند که هیچ ارتباطی با واقعیت ندارد بری هستند. امروزه متاسفانه تعدادی انگشت‌شمار از این افراد خودباخته در دانشگاه‌ها یافت می‌شوند که چون خود به بن‌بست رسیده‌اند فکر می‌کنند نظام و جامعه به بن‌بست رسیده است. نظام ما ظرفیت بسیار بالایی دارد که می‌تواند مشکلات را یکی پس از دیگری از جلوی پای خود بردارد به شرط اینکه روحیه ایثار و فداکاری را از شهیدان آموخته باشد. امروز اگر با همه مخالفت‌ها و کینه‌توزی‌های استکبار جهانی و با همه فرصت‌طلبی‌ها و خیانت‌ها انقلاب هنوز سرپاست، از اخلاص شهیدان و روزی نصیب‌شده آنهاست که جامعه انقلابی مدام از آن بهره‌مند است.
پس از سخنان حجت الاسلام دکتر فلاح رفیع، مراسم مداحی و مرثیه خوانی برگزار شد، سپس شرکت کنندگان در مراسم، نماز ظهر و عصر را به امامت حجت الاسلام دلنواز، مسئول دفتر نهاد مقام معظم رهبری در دانشکده، در فضای باز دانشکده به جماعت برگزار کردند.
گفتنی است سال گذشته همزمان با ایام شهادت حضرت فاطمه زهرا (س) در نهم اسفندماه یکی از شهیدان گمنام عملیات بدر فرزند روح ا... و یادگار دوران دفاع مقدس، از باغ موزه ی ملی گیاه شناسی ایران تشییع و در محل دانشکده کشاورزی دانشگاه به خاک سپرده شد.

13 اسفند 1396 / تعداد نمایش : 664