متن کامل خبر


 
کاربرد مواد تغییر فاز مخلوط در یخچال فریزرهای خانگی با هدف کاهش مصرف انرژی

خلاصه خبر: نتایج تجربی پژوهش دانشجویان گروه فرایند دانشکده مهندسی شیمی دانشگاه تربیت مدرس نشان داد، بکارگیری مواد تغییر فاز، مصرف انرژی یخچال فریزر را 8% کاهش داده است.

یخچال و فریزرها یکی از پرکاربردترین لوازم خانگی هستند که بیشترین مصرف انرژی را در میان سایر وسایل خانگی به خود اختصاص داده اند. با توجه به این واقعیت، بهبود عملکرد و کاهش مصرف انرژی در این وسایل مساله ی مهمی در جهان است.
مواد تغییر فاز، موادی هستند که در دمای تغییر فاز توانایی جذب و آزادسازی مقدار زیادی انرژی را دارند. کاهش نوسانات دمایی و مصرف انرژی در یخچال و فریزر، از دلایل اصلی استفاده از مواد تغییر فاز به عنوان یک سامانه ذخیره انرژی حرارتی است.
در این پروژه مصرف انرژی یک سامانه یخچال خانگی با کندانسور ذخیره گرما و یک سامانه فریزر حاوی مواد تغییر فاز در داخل محفظه با دو دستگاه یخچال و فریزر معمولی مقایسه شده است.
در یخچال بسته ی حاوی مواد تغییر فاز، یک طرف کندانسور قرار می گیرد. نتایج، 8% کاهش مصرف انرژی یخچال را به دلیل افزایش انتقال حرارت با بکارگیری مواد تغییر فاز در کندانسور، تنها با افزایش اندکی هزینه را نشان می دهد.
علاوه بر این، استفاده از مواد تغییر فاز در داخل محفظه ی فریزر که در هر طبقه قرار گرفته است، منجر به کاهش چشمگیر نوسانات دمایی شده است. نتایج تجربی نشان می دهد مصرف انرژی فریزر 8% کاهش یافته است.
گفتنی است این پژوهش در قالب پایان نامه کارشناسی ارشد مهندس لیلا عبدالمالکی و مهندس آناهیتا پیرورام در رشته مهندسی فرایند و با راهنمایی دکتر سید مجتبی صدرعاملی عضو هیأت علمی دانشکده مهندسی شیمی دانشگاه انجام شده است.

19 دی 1396 / تعداد نمایش : 1016