متن کامل خبر


 
نابودی سفیدبالک ها با دشمن طبیعی

خلاصه خبر: یک شرکت دانش بنیان دانشگاه موفق به تولید دشمن طبیعی برای سفیدبالک ها شده است که باید ابتدا به صورت پایلوت در بخش هایی از تهران آزمایش شود و نیاز به همکاری شهرداری تهران دارد.

عضو همکار شرکت دانش بنیان فراورده های مهار زیستی در گفتگویی در مورد فعالیت های این شرکت گفت: دشمن طبیعی حشرات آفت را پرورش می دهیم.
روشنک صداقت افزود: با توجه به مشکل کم آبی در کشور و افزایش کشت گلخانه ای و خطرناک بودن استفاده از سم در گلخانه ها بهترین کار جایگزینی دشمن طبیعی است، یعنی حشراتی که بتوانند آفت های موجود را از بین ببرند.
وی با اشاره به زنبورهای پارازیتوئید و سن های شکارگر به عنوان دشمن های طبیعی توضیح داد: این حشرات از آفات تغذیه کرده و جمعیت آفت ها را پایین می آورند. در این شرکت 4 نمونه زنبورهای پارازیتوئید داریم که دشمن طبیعی شته ها و سفیدبالک ها هستند.
این دانش آموخته رشته دکتری حشره شناسی در مورد نحوه تولید این حشرات گفت: ما 4 دستگاه ژرمیناتور صنعتی داریم که در دما و رطوبت مناسب آنها را تولید می کنند. زنبورها شته را مومیایی می کنند و حتی این شته های مومیایی شده را برای گلخانه ها و کشاورزان ارسال می کنیم.
وی در مورد تولید دشمن طبیعی برای آفت هایی مانند سوسک شاخک بلند درخت گردو گفت: برای بعضی از این آفات مانند زنبور مغزخوار بادام دشمن طبیعی جواب می دهد ولی به طور کلی دشمن طبیعی بهترین عملکرد را در محیط های محصورشده مانند گلخانه دارد و ممکن است در باغ و...این عملکرد را نداشته باشد.
صداقت توضیح داد: استفاده از دشمن طبیعی پیش از این هم استفاده می شدند ولی در ایران روی پرورش این حشرات کار نشد بود، قبل از این از شرکت های خارجی مانند کوپرت/koppert هلند وارد می کردیم، اخیرا به دلیل تحریم ها وارد نمی شد و دسترسی به آن سخت بود و سعی کردیم در داخل آنها را تولید کنیم.
وی ادامه داد: برای اینکه بدانیم حتما دشمن طبیعی در مورد سفیدبالک ها مفید خواهد بود باید ابتدا در محیط محدود و فضای باز پایلوت امتحان شود و بعد از رهاسازی نمونه برداری انجام شود و بدانیم چه میزان موفق به از بین بردن آفت ها شده ایم.
صداقت گفت: دشمن طبیعی سفیدبالک ها در محیط گلخانه ای کاملا جواب داده است من برای پایان نامه دکتری روی همین موضوع کار کردم و از این جهت مطمئن هستم اما برای محیط باز باید مراحل مذکور طی شود و نیاز به همکاری شهرداری داریم که ورود به شهرداری دشوار است.
به گفته صداقت این شرکت دانش بنیان همچنین کرم هایی برای ماهی های گوشتخوار، کنه شکارگر، سن شکارگر، زنبورهای پارازیتوئید و تولید می کنند.

17 دی 1396 / تعداد نمایش : 1313