متن کامل خبر


 
اولین نشست"هم اندیشی ایجاد فضای متمایز و راهکارهای تحول فرهنگی و اجتماعی دانشگاه " برگزار شد

خلاصه خبر: اولین نشست از سلسله نشست های "هم اندیشی ایجاد فضای متمایز و راهکارهای تحول فرهنگی و اجتماعی دانشگاه " با حضور معاون و مسئولین حوزه ی فرهنگی و اجتماعی و اساتید دانشکده های فنی و مهندسی دانشگاه در راستای طرح مودت و با هدف تقویت تعامل و مشارکت اساتید در امور فرهنگی، دوم دیماه در سالن شورا برگزار شد.

در ابتدای این نشست دكترمحمدجواد ناطق ضمن تقدیر از زحمات و فعالیت های ارزنده دکتر امین ناصری معاون پیشین فرهنگی و اجتماعی دانشگاه گفت: این جلسه اولین گردهمایی به منظور هم اندیشی با اساتید دانشگاه برای ایجاد تحول فرهنگی است و در این نشست از 40 نفر از اساتید دانشکده های فنی و مهندسی که پیش از این با حضور در یک نظرخواهی علاقمندی خود برای همکاری در امور فرهنگی را اعلام کرده بودند، دعوت شد تا نظرات و رهنمودهای خود را مطرح کنند.
دکتر امین ناصری مشاورفرهنگی رئیس دانشگاه نیز در این جلسه ضمن تشکر از همکاران حوزه معاونت فرهنگی و اجتماعی از طرح ایجاد کارگروه فرهنگی دانشکده ها به عنوان یکی از اقدامات انجام شده در راستای تمرکززدایی از امور فرهنگی نام برد و تصریح کرد: تمرکز، فرهنگ را از رشد و بالندگی محروم می کند. نباید کار فرهنگی را فقط در یک مکان خاص ( معاونت فرهنگی) متمرکز کنیم، چه بسا در دانشکده ها افرادی هستند که در زمینه فرهنگی صاحب نظر و دارای قابلیت های بسیار می باشند.
وی در ادامه به تدوین سند راهبردی فرهنگی و اجتماعی اشاره کرد و افزود: بحث ایجاد کارگروه های فرهنگی در دانشکده ها این سؤال را مطرح کرد که آیا هر شخصی صلاحیت فعالیت در حوزه فرهنگی را دارد یا خیر؟ . بدین ترتیب نیاز به تدوین یک راهبرد احساس شد و سند راهبردی فرهنگی و اجتماعی با 14 هدف استراتژیک در معاونت فرهنگی تدوین و در شورای دانشگاه ، جلسات هیأت رئیسه و در جلسات طرح تحول راهبردی دانشگاه این سند به دفعات ارائه گردید و در نهایت سند راهبردی فرهنگی بصورت الحاقیه به طرح تحول راهبردی دانشگاه پیوست.
در بخش دیگری از این نشست مدیریت های معاونت فرهنگی به ارائه گزارش کوتاهی از فعالیت های خود پرداختند. برگزاری اردوهای زیارتی و تفریحی، برگزاری جشن ها و مراسم مناسبتی ملی و مذهبی، اجرای کارهای فرهنگی در خوابگاه های دانشجویی با هماهنگی دفتر نهاد از جمله فعالیت های مدیریت امور فرهنگی و اجتماعی دانشگاه بود که بدان اشاره شد.
دکتر شریعتی مدیر امور سیاست گذاری و برنامه ریزی معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه نیز در ادامه تشریح کرد: اینمدیریت به عنوان نهاد تصمیم‌ساز و بازوی مشورتی شورای فرهنگی و اجتماعی، ضمن رصد فضای فرهنگی و اجتماعی دانشگاه، مدیریت امور انجمن‌های علمی دانشجویی، کانون‌های فرهنگی هنری و نشریات دانشجویی را بر عهده دارد. در حال حاضر 116 انجمن علمی دانشجویی در دانشگاه ثبت شده و 14 کانون فرهنگی و هنری در زمینه های مختلف فعال هستند. در بحث نشریات دانشجویی هم اکنون 40 نشریه تخصصی مشغول فعالیت می باشند. بخش های افکارسنجی و کرسی های آزاد اندیشی نیز از دیگر بخش های فعال این مدیریت است.
اولین نشست از سلسله نشست های هم اندیشی ایجاد فضای متمایز و راهکارهای تحول فرهنگی و اجتماعی دانشگاه با بیان نظرات و دیدگاه های فرهنگی و اجتماعی اساتید و پرسش و پاسخ پیرامون مسائل فرهنگی دانشگاه ادامه یافت.

3 دی 1396 / تعداد نمایش : 638