متن کامل خبر


 
"تندیس ملی فداکاری دانشجویان ایران" به دانشجوی دکتری پرستاری دانشگاه اعطا شد

خلاصه خبر: زهره قزل سفلی دانشجوی دکتری پرستاری دانشگاه در هفتمین آیین اعطای "تندیس ملی فداکاری دانشجویان ایران" که ۲۸ آذر ماه برگزار شد، مفتخر به دریافت این تندیس گردید.

در هفتمین دوره آیین اعطای تندیس ملی فداکاری دانشجویان ایران"، زهره قزل سفلی دانشجوی دکتری پرستاری و دبیر کانون فرهنگی هلال احمر دانشگاه به خاطر مشارکت در برگزاری اردوهای یاری‌رسانی به مناطق محروم تهران به عنوان دانشجوی فداکار کشوری شناخته و به دریافت تندیس ملی نائل شد.
در این دوره از آیین، بیش از ۲۰۰ پرونده از دانشجویان و گروه‌های دانشجویی مورد بررسی قرار گرفت که از میان آنها، در مرحله اول نزدیک به ۵۰ پرونده انتخاب و به بخش نهایی راه یافت و در پایان 25 دانشجو یا گروه دانشجویی فعال در عرصه‌های مختلف اجتماعی و فرهنگی کشور به عنوان برگزیدگان نهایی از سوی کمیته انتخاب و معرفی شدند.
حمیدرضا طیبی، رییس جهاد دانشگاهی در ابتدای این آیین که با حضور تعدادی از دانشجویان، چهره‌ها و مسئولان فرهنگی کشور برگزار شد، به قرائت پیام رییس‌جمهوری پرداخت.
رییس‌ جمهور، در این پیام، فداکاری و ایثار را فضیلت اخلاقی متعالی و والاترین صفت انسانی و ارزشی دینی برشمرده و تصریح کرده است، حضور پرشور و مؤثر جوانان دانشجو در دوران دفاع مقدس، صحنه‌های به یادماندنی حماسه ایثار و رشادت را در برابر هجوم همه جانبه دشمن رقم زد و امروز نیز جوانان و دانشجویان با مشارکت آگاهانه و داوطلبانه در عرصه‌های گوناگون اجتماعی جلوه‌های ماندگار دیگری از ایثار و فداکاری را به نمایش می‌گذارند.
متن پیام دکتر حسن روحانی، ریاست محترم جمهور خطاب به شرکت‌کنندگان هفتمین آیین ملی فداکاری دانشجویان به شرح ذیل است:
«فداکاری و ایثار، فضیلت اخلاقی متعالی و والاترین صفت انسانی و ارزشی دینی است که رشد معرفت انسان را نمایان می‌سازد. قرآن کریم ایثار و فداکاری را چه خوش تعریف می‌کند که می‌فرماید: «لا یَجِدُونَ فی صُدُورِهِمْ حاجَهً مِمَّا أُوتُوا وَ یُؤْثِرُونَ عَلی أَنْفُسِهِمْ وَ لَوْ کانَ بِهِمْ خَصاصَهٌ» ایثار و فداکاری خصلت ابرار و برگزیدگان الهی است و نیکوترین احسان و اعلی مرتبه ایمان شمرده شده است.
جوانان این مرز و بوم همواره جلوه‌های ماندگاری از ایثار و فداکاری را به تصویر کشیده‌اند. حضور پرشور و مؤثر جوانان دانشجو در دوران دفاع مقدس، صحنه‌های به یادماندنی حماسه ایثار و رشادت را در برابر هجوم همه جانبه دشمن رقم زد و امروز نیز جوانان و دانشجویان با مشارکت آگاهانه و داوطلبانه در عرصه‌های گوناگون اجتماعی، از جمله دفاع از جان مسلمان‌ها، ارایه خدمات پیشگیرانه؛ سوانح، حوادث و رخدادهای طبیعی و غیرطبیعی، امور خیریه، سلامت و توانبخشی، سازندگی، محرومیت‌زدایی و آبادانی کشور، حفاظت از محیط زیست، به ویژه تأمین نیازهای حیاتی بیماران از طریق اهدای عضو، جلوه‌های ماندگار دیگری از ایثار و فداکاری را به نمایش می‌گذارند.
بسط ارزش‌ها و معرفی الگوهای عملی و برجسته نمودن شاخصه‌های ایثار و فداکاری بی‌تردید از مهم‌ترین راه‌های ترویج این ارزش والای اخلاقی در سطح جامعه است و دانشجویان و جوانان در این زمینه نقشی ویژه ایفا می‌کنند و هر اقدامی جهت حفظ، اشاعه و ترویج فرهنگ والای ایثار و فداکاری، بس ارزنده و شایسته است.
در همین مسیر، برپایی آیین اعطای تندیس ملی فداکاری دانشجویان برای ترویج مفهوم والای فداکاری و ایثار به مثابه ارزشی جهانی که موجب همدلی و همگرایی در جهان پرآشوب امروز می‌شود، تلاشی شایسته تقدیر است و گامی تأثیرگذار در راه اعتلای سرمایه‌های معنوی و فرهنگی ملت بزرگ ایران است.
اینجانب از جهاد دانشگاهی، حامیان، برگزیدگان و تمامی شرکت‌کنندگان این رویداد فرهنگی – دانشجویی صمیمانه سپاسگزاری کرده، امیدوارم با بهره‌گیری بیشتر از آموزه‌های هدایت‌گر قرآن کریم و انوار معنوی سیره پیامبر و ائمه اطهار و تداوم و ارتقاء سطح کیفی این‌گونه اقدامات ارزشمند فرهنگی، بیش از پیش شاهد رشد و بالندگی همه جانبه ایران اسلامی باشیم.
عزت، سربلندی و توفیق روزافزون همگان را از درگاه ایزدمنان مسألت می‌دارم».
رییس جهاد دانشگاهی پس از قرائت پیام دکتر روحانی، به بیان خاطراتی از راه‌اندازی جهاد صنایع و خدمت‌رسانی به مناطق محروم پرداخت و در ادامه«ایثار» را ارزشی یاد گرفتنی خواند و گفت: برنامه‌ریزی و اجرای فعالیت‌های ترویجی کمک شایانی در نهادینه کردن این فرهنگ والا در جامعه می‌کند.
در ادامه این مراسم، کلیپی از فداکاری‌های ریزعلی خواجوی(دهقان فداکار) پخش و یاد و خاطر وی گرامی داشته شد.
گفتنی است هفتمین دوره آیین اعطای تندیس ملی فداکاری دانشجویان ایران، 28 آذرماه در تالار فردوسی دانشگاه تهران برگزار شد.

3 دی 1396 / تعداد نمایش : 1960