متن کامل خبر


 
دانشگاه تربیت مدرس در جمع برترین های "گوگل اسکالر"

خلاصه خبر: ویرایش چهارم نظام رتبه‌بندی دانشگاه‌ها بر پایه استناد «گوگل اسکالر» در جولای ۲۰۱۷ نشان می‌دهد که ۱۵۹ دانشگاه ایرانی در فهرست ۵۰۰۰موسسه برتر این نظام رتبه‌بندی جای گرفته‌اند. بر این اساس دانشگاه تربیت مدرس رتبه سوم ملی را پس از دانشگاه علوم پزشکی تهران و دانشگاه تهران به خود اختصاص داده است.

ویرایش چهارم نظام رتبه‌بندی دانشگاه‌ها بر پایه استناد «گوگل اسکالر» در جولای ۲۰۱۷ نشان می‌دهد که ۱۵۹ دانشگاه ایرانی در فهرست ۵۰۰۰موسسه برتر این نظام رتبه‌بندی جای گرفته‌اند. بر این اساس دانشگاه تربیت مدرس رتبه سوم ملی را پس از دانشگاه علوم پزشکی تهران و دانشگاه تهران به خود اختصاص داده است.
به نقل از ایرانداک و بر پایه استناد «گوگل اسکالر»، دانشگاه های علوم پزشکی تهران ، تهران، تربیت مدرس، علوم پزشکی شهید بهشتی، صنعتی شریف، صنعتی امیرکبیر، صنعتی اصفهان، علوم پزشکی اصفهان، شهید بهشتی و علم و صنعت ایران در رتبه‌های اول تا دهم ملی جای گرفته‌اند.
گفتنی است هدف اصلی از انتشار این نظام رتبه‌بندی، تشویق موسسه‌ها به حضور بیشتر و فعال‌تر در فضای وب است. آزمایشگاه «سایبرمتریکس» سالانه دو ویرایش از این نظام را در ماه‌های جولای و دسامبر منتشر می‌کند. این نظام رتبه‌بندی، موسسه‌ها را با نشانی وب‌سایتشان در پایگاه «گوگل اسکالر» شناسایی و ۱۰ پروفایل عمومی آنها را پایش می‌کند.
پس از آن استنادها شمارش و موسسه‌ها بر پایه شمار استنادهایشان رتبه‌بندی می‌شوند. اگر پروفایل‌های گوناگونی برای یک پدیدآور در «گوگل اسکالر» باشد، «پروفایلی» گزینش می‌شود که عملکرد بهتری دارد.

4 آذر 1396 / تعداد نمایش : 1493