متن کامل خبر


 
مراسم تودیع و معارفه معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه برگزار شد

خلاصه خبر: مراسم تودیع دكتر محمدرضا امین ناصری معاون پیشین و معارفه دكتر محمدجواد ناطق معاون جدید فرهنگی و اجتماعی دانشگاه روز چهارشنبه 26 مهرماه با حضور دکتر احمدی، مسئولین و مدیران حوزه فرهنگی برگزار شد.

مراسم تودیع دكتر محمدرضا امین ناصری معاون پیشین و معارفه دكتر محمدجواد ناطق معاون جدید فرهنگی و اجتماعی دانشگاه روز چهارشنبه 26 مهرماه با حضور دکتر احمدی، مسئولین و مدیران حوزه فرهنگی برگزار شد.
دکتر محمد تقی احمدی در ابتدای این مراسم ضمن قدردانی از زحمات دکتر امین ناصری و همکارانشان در معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه گفت: دکتر امین ناصری در همت و اراده، پیگیری امور محوله و ایجاد نظم در فرایندها و برنامه ریزی های معاونت، نمونه بودند. ایشان به دلیل فشارکاری و مسئولیت های جدید خواستار واگذاری پست معاونت شدند و من به اجبار این مورد را پذیرفتم.
وی افزود: دکتر امین ناصری در طول خدمت خود، فعالیت های ارزنده ای انجام داده، محتوای خوبی به معاونت فرنگی و اجتماعی بخشیده و آینده ی روشنی برای آن ترسیم کردند.
رئیس دانشگاه در ادامه از دکتر ناطق به عنوان فردی شاخص در حوزه علم و عمل و آشنا با مسائل فرهنگی آکادمیک نام برد و گفت: دکتر ناطق دانشیار دانشکده مهندسی مکانیک که در حوزه مدیریت کلان مجموعه های بزرگ صنعتی سوابق ارزنده ای دارند، بسیار اهل مطالعه فرهنگی، فلسفی و عقیدتی هستند و با بسترهای فرهنگی آشنایی دارند. بی شک دکتر ناطق با درایت، مدیریت و با استفاده از ارزش های محتوایی و علمی مسیر حرکت رو به رشد معاونت فرهنگی و اجتماعی را تداوم داده و موجبات اعتلای آن را فراهم می کنند.
دکتر احمدی به دانشجویان تحصیلات تکمیلی که دارای توقع و تقاضای بالایی از امور فرهنگی هستند اشاره و تأکید کرد که این دانشجویان را نمی توان با کار فرهنگی سطحی و ظاهری، قانع کرد. پیشرفت چشم گیر علم و تکنولوژی وسرگردانی بشر در عصر حاضر، بیش از هر زمان دیگری نیاز انسان به مقولات فرهنگ، هنر، ادبیات و مجموعه ی انسان ساز دین و مکتب غنی اسلام و تشیع را مطرح می کند.
وی به برگزاری مجمع جهانی علم و فناوری در ژاپن اشاره کرد و اظهار داشت: در این مجمع که با حضور وزرای علوم کشورهای مختلف، رؤسای دانشگاه های بزرگ دنیا، برندگان جوایز نوبل، رؤسای مراکز و شرکت های پیشرو فناورانه، مدیران شبکه های بزرگ مجازی و دانشمندان مطرح و برجسته حوزه های مختلف علوم در دانشگاه کیوتو ژاپن برگزار شد، اندیشمندان در گروه ها و حلقه های چندجانبه به بحث و تبادل نظر در خصوص آینده بشر و چالش های پیشروی انسان معاصر پرداختند.
دکتر احمدی که به نمایندگی از کشورمان در این مجمع حضور داشت، ادامه داد: دانشمندان دعوت شده در سمینارهای گروهی در خصوص چالش هایی نظیر، تغییر اقلیم، تخریب محیط زیست، رشد سریع علم و تکنولوژی، پیشی گرفتن هوش مصنوعی از هوش انسان و ... گفتگو و از تبعات آنها ابراز نگرانی کردند. در نشست های برگزار شده توجه به اخلاق حرفه ای، مبانی انسانی و مفاهیم فرهنگی، هنری، ادبیات و علوم انسانی مورد تأکید قرار گرفت. دانشمندان حاضر بر این عقیده بودند که تنها با آموزش و پرورش صحیح، از دبستان تا دانشگاه و اهمیت دادن به اخلاق می توان دانشجویانی تربیت کرد که پس از دستیابی به علم و تکنولوژی از آن در راه نادرست استفاده نکرده و آینده بشر را به مخاطره نیندازند. اگر اساتید روح معنویت، حکمت و تفکر را در دانشجویان زنده نگهدارند، در آینده دانشمندانی چند بعدی، متدین،حکیم و متفکر خواهیم داشت.
وی خاطر نشان کرد: رسالت معاونت فرهنگی و اجتماعی با علم بر چالش های عصر حاضر و آرمان های دانشگاه تربیت مدرس، مشهود تر از گذشته است. فعالیت های فرهنگی که توسط نهادهای فرهنگی صورت می پذیرد با تکیه بر اخلاق می تواند آینده جامعه را تحت تأثیر قرار دهد. علم تنها، ضامن رستگاری بشر نسیت. با بهره مندی از اخلاق، تمسک به فرهنگ، تدین و استفاده از فرامین و سیره ی بزرگان و اولیای الهی می توان انسان سازی کرد و به جامعه صنعتی رنگ و بویی تازه بخشید.
دکتر احمدی همچنین خواستار شناسایی مکان هایی با عنوان گوشه های فاخر جهت نصب نمادهای ایرانی، اسلامی و جهانی در دانشگاه شد. در گوشه های فاخر با نصب یک عصر هنری همچون مجسمه، کتیبه، آثار حجمی، لوح کاشی کاری، ... ضمن ارائه پیام علمی، فرهنگی و دینی به دانشجویان، فرصت خلاقیت و آفرینش هنری برای علاقمندان فراهم می شود.
در بخش دیگری از این مراسم، دکتر امین ناصری ضمن تشکر از همکاران حوزه ی معاونت فرهنگی و اجتماعی، به جایگاه رفیع فرهنگ در دنیا اشاره کرد و گفت: فرهنگ در سطح بالایی در دنیا مطرح و از جایگاه رفیعی برخوردار است. معاونت فرهنگی و اجتماعی در دانشگاه تربیت مدرس نیز علی رغم پیشرفت هایی که بخصوص در بعد سخت افزاری داشته و با انتقال به ساختمان خوارزمی از امکانات بهتری برخوردارشده است، هنوز جایگاه بایسته و شایسته خود را نیافته است. بسیاری در دانشگاه با کار فرهنگی و فعالیت هایی که در این معاونت صورت می گیرد آشنا نیستند. امیدوارم با توجه به نگاه ویژه رئیس دانشگاه به مقوله ی فرهنگ، این معاونت در آینده به جایگاه درخور خود دست یافته و شاهد رشد و اعتلای روز افزون آن در سطح دانشگاه باشیم.
دکتر ناطق نیز ضمن اشاره به دغدغه ی فرهنگی دکتر احمدی، از زحمات پرسنل معاونت تشکر و ابراز امیدواری کرد که با وجود تنگناهای مالی و مشکلات اجرایی، با همکاری گروهی و حمایت رئیس دانشگاه، روند رو به رشد فعالیت های فرهنگی در دانشگاه ادامه یابد.

26 مهر 1396 / تعداد نمایش : 1314